استفان پيبر (Stephan Pieberجوان ۱۹ساله اتريشي كه براي يك سفر ۲۵ روزه تفريحي به ايران سفر كرده، در جريان اين سفر و براساس علاقه قبلي خود به دين مبين اسلام مشرف شد.استفان كه اكنون نام "علي" را براي خود برگزيده است، در گفت‌ و گو با خبرنگار ايرنا، گفت:

در 13 سالگي با ديدن يك خواب دچار تحولي دروني شده و به مطالعه و بررسي اديان مختلف الهي علاقه‌مند شده‌است، وي افزود: در همين ارتباط با مطالعه كتب‌هاي موجود در اتريش در زمينه دين اسلام و همچنين مطالعه قرآن كه به زبان آلماني ترجمه شده، به دين اسلام با توجه به ويژگيها و شرايط آن علاقه شديدي پيدا كردم.

اين گردشگر تازه مسلمان شده سپس اظهار داشت:

شش سال به بررسي و مطالعه اديان مختلف الهي پرداختم و در نهايت دين اسلام را به عنوان كاملترين و برترين دين الهي و آسماني دريافتم.

وي در خصوص ميزان شناخت خود از دين اسلام گفت:
براساس مطالعاتي كه در اين زمينه داشتم، اسلام را ديني با ويژگي‌ها و مشخصات منحصر بفردي مي‌دانم كه برابري، برادري، مساوات، عدالت و حق و حقيقت از جمله مشخصه‌ هاي اصلي اين دين الهي است.

به گفته "علي استفان :


دين اسلام به عنوان دين برتر از سوي عيسي(ع) به پيروان خود بشارت داده شده و اين نشانه برتري و كامل بودن اين دين نسبت به ساير اديان است.

وي افزود: حضرت محمد(ص) پايه‌گذار دين اسلام است و انساني مهربان، امين و حامي محرومان و مظلومان بوده است، وي كه در طول سفر خود به شهرهاي مشهد و قم سفر كرده و با يكي از مراجع تقليد نيز ديداري داشته است، گفت: شهرهاي مذهبي داراي ويژگيهاي خاصي هستند به ويژه در صحن مرقد مطهر امام رضا(ع)، انسان دنيا را فراموش كرده و شور و شوق عجيبي به انسان دست مي‌دهد.

اين گردشگر اتريشي علت انتخاب نام علي براي خود را، شناخت از امام اول شيعيان با توجه به مطالعاتي كه داشته عنوان كرد و افزود: از نظر من امام علي(ع) شخصيتي عادل، عالم، باتقوي و رئوف بوده كه فرزندان بزرگ و مهرباني داشته است.

علي استفان گفت: من در تشرف به دين اسلام راه صحيح را انتخاب كرده‌ام و هيچگاه از اين انتخاب پشيمان نخواهم شد.

وي ادامه داد: اسلام از نظر من دين داراي وحي و الهي است و ديني با ارزش، بخشنده و بزرگ است، چراكه هر مسلمان چه سياه، سفيد، هندو و با هر فرقه‌اي از نظر اسلام داراي ارزش است و اسلام كسي را بر كسي برتر نمي‌داند مگر در داشتن دين و عدالت.

وي اظهار داشت: اسلام ديني جامع و اجتماعي است و در اين دين بيشتر شاهد كارهاي اجتماعي و مشاركتي هستيم.

"علي استفان" در پايان با بيان اينكه علاقه زيادي براي تشرف به مكه و زيارت خانه خدا دارد، اظهار اميدواري كرد كه در آينده زمينه براي زندگي و حضور بيشتر در كشور ايران برايش فراهم شود.


وي در اين گفت ‌و گو با آشنايي اندكي كه با زبان فارسي و عربي پيدا كرده است، با لهجه‌اي شيرين "شهادتين" را خواند.