خاطرات يک زن نروژي از گرويدن به دين اسلام 

 

يک زن نروژي با اشاره به مشکلاتي که براي گرويدن به دين اسلام متحمل شده، گفت: مساله مسلمان شدنم براي خانواده‌ام قابل قبول نبود و مادرم مرا از خانه بيرون کرد.

تا
مدتها، شبها را در منازل مسلمانان نروژ مي گذراندم.

به گزارش شيعه نيوز به نقل از فارس، مونيکا هانگسلم ساکن اوسلو با حضور در يکي از برنامه‌هاي شبکه تلويزيوني " اقراء"، از انگيزه ها و چگونگي اسلام آوردنش سخن گفت و افزود: حجاب را نه تنها اهانت به زن نمي دانم بلکه آن را براي راحتي زن امري ضروري مي‌دانم.

وي با بيان اينکه بصورت ناگهاني اسلام نياورده است، افزود: مساله به اسلام گرويدن بنده به چند سال قبل بر مي گردد. آنجايي که بسياري از مردان نروژ مست به خانه برمي گردند و زنانشان را به تازيانه مي کشند و زندگي خود را آشفته مي کنند. من اسلام را که دين صلح و رحمت است انتخاب کردم.

هانگسلم گفت: قبل از اينکه اسلان بياورم ترجمه نروژي قرآن را خوانده و آن را با انجيل مقايسه کردم لذا به شدت مجذوب قرآن شدم.

وي مي افزايد: بنده ضمن اينکه قرآن را تلاوت مي کردم بسياري از کتاب هاي فقه و سنت پيامبر را نيز مطالعه کرده‌ام.

اين زن نروژي مسلمان افزود: متاسفانه مردم اروپا به تعاليم الهي انجيل پايبند نيستند در حالي که مسلماناني که با آنها آشنا شده‌ام از تعاليم الهي قران پيروي مي کنند و هر آنچه که در قرآن و سنت پيامبر است را پاس مي دارند. اينگونه بود که اسلام را به عنوان دين آسماني خويش برگزيدم.

وي با بيان اينکه پس از قرائت متن هاي زيادي از انجيل هيچ استفاده‌اي از آن نبرده ام و بنابراين آن را کنار گذاشتم، افزود: مضامين قرآن تعجب مرا برانگيخت و از آن استفاده هاي فراوان بردم. مخصوصا سوره اخلاص که آن را آغاز عشقم به قرآن و احساس امنيت در سايه آن مي دانم.

هانگسلم با اشاره به اينکه بسياري از دوستانش نيز به اسلام گرويده اند، افزود: بسيار خرسندم که مسلمانم.

وي در خصوص عکس العمل خانواده اش بعد از اسلام آوردنش، گفت: مساله مسلمان شدنم براي خانواده ام قابل قبول نبود و مادرم مرا از خانه بيرون کرد و تا مدتها، شب ها را در منازل مسلمانان نروژ مي گذراندم.

مونيکا افزود: هرچند در ابتدا مسلمان شدنم براي خانواده به عنوان يک بحران بزرگ به شمار مي رفت اما با مرور زمان تسليم واقعيت شده و مرا به خانه راه دادند.

"مونيکا هانگسلم" در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه "نظر شما در مورد برخي شبهات که ادعا مي کند که هيچ تناسبي ميان تعاليم قرآن و زن در بسياري از امور وجود ندارد"، تصريح کرد: رسانه ها و وسايل اطلاع رساني نروژ در خصوص تصحيح چهره واقعي اسلام بسيار ضعيف هستند است و نتوانسته‌اند حقيقت اين امر را براي مردم بازگو کند. پس از آشنايي با اسلام فهميدم که هيچ ديني بيشتر از قرآن زن را محترم نمي دارد. اسلام به کرامت و آزادي زن توجه شاياني داشته است

وي افزود: آزادي در نظر غربي‌ها آن است که زن بدون لباس در خيابان راه برود. در حالي که اين تعبير نادرستي از آزادي است. معتقدم که اسلام آزادي واقعي را به زن داده است و علي رغم اينکه حجاب را اهانت به زن نمي دانم بلکه حجاب را براي راحتي زن امري ضروري مي دانم.

هانگسلم در خصوص فعاليت هاي فعلي اش گفت: در حاضر با همکاري عده اي از زنان مسلمان در نروژ دوره هاي آموزشي تعاليم اسلامي برگزار مي کنيم

وي افزود: به دليل عدم شناخت درست مردم نروژ از اسلام، مسلمانان در آنجا با مشکلات گوناگوني دست و پنجه نرم مي کنند. براي مثال کودکان مسلمان ما به خاطر ناداني معلمين نسبت به اسلام از ابراز دين خود امتناع مي کنند. لذا جمعيت هاي اسلامي نروژ در صدد تاسيس مسجد جامع براي عبادت و درس بر آمده اند. لکن به دليل مشکلات مالي مدتها طول خواهد کشيد تا اين پروژه به اتمام برسد.

وي در خصوص زيارت مکه مکرمه گفت: به هنگام زيارت مکه احساس عجيبي داشتم و به هنگام زيارت مسجد الحرام احساس مي کردم که به خدا نزديک شده ام. آرزو مي کنم که آن سعادت بارها نصيبم شود و اسلام در تمام جهان گسترش يابد.

مونيکا هانگسلم هم اکنون متاهل شده و داراي سه فرزند است که زبان عربي و تلاوت قرآن کريم را کاملا ياد گرفته است و از زندگي خويش در سايه ايمان به خداوند و دين مبين اسلام رضايت کامل دارد.

در نروژ تقريبا 56 مسجد و بيش از 500 مسلمان وجود دارد.


منبع: فارس